Програма "Школа сприяння здоров'ю"
Здоров'я дітей - найцінніше надбання цивілізованого суспільства. Воно створює фізичний, духовний, соціальний, інтелектуальний та фізичний базиси країни.
Наші діти на сьогодні - ослаблені та хворобливі як, урешті, і належить бути дитині, котра погано та нераціонально харчується, живе в забрудненому навколишньому середовищі, не займається справжньою фізкультурою та постійно зазнає нервових перевантажень. Державною програмою «Діти України» підкреслюється, що здоров'я підліткового покоління - це інтегрований покажчик суспільного розвитку. Тому формування здорового способу життя є обов'язковим завданням і умовою розвитку творчих здібностей учня та формування його як творчої особистості.
Школа - це місце, де дитина проводить значну частину часу. Тому саме школа має великі можливості у здійсненні ряду заходів із питань збереження здоров'я. Школа - єдиний організм із тісними взаємозв'язками всіх його структурних компонентів. Програма покликана чітко регламентувати діяльність кожного з них на шляху до кінцевої мети - створення здорового мікроклімату для виховання здорової особистості.
Сучасний стан
Усвідомлюючи це, протягом останніх років у Дібрівському ліцеї активно пропагується здоровий спосіб життя, проводяться виховні заходи зі сприяння зміцненню здоров'я, профілактики шкідливих звичок, у яких задіяні всі учасники навчально-виховного процесу.
Соціально-психологічна служба школи проводить діагностування з питань психологічного здоров'я учнів школи та працює в напрямку реабілітації учнівської молоді, яка потребує психолого-педагогічного втручання. Організовує зустрічі з лікарями, фахівцями з питань загартування та поліпшення фізичного розвитку, проводить засідання, на яких розглядаються проблеми тютюнокуріння, уживання алкогольних напоїв, наркотичних речовин. Соціально-педагогічною службою проводяться зустрічі з батьками, індивідуальні та групові бесіди, тренінгові заняття, наукові конференції тощо.
Учителі фізичної культури забезпечують розвиток фізичних здібностей не тільки на уроках, а й у позаурочний час. Працюють спортивні гуртки, проводяться спартакіади, змагання, спортивно-ігрові заходи.
Організована робота з екологічного виховання підлітків: екскурсії на природу, акції зі збереження довкілля, створення фотоальбому екологічних негараздів рідного краю. Традиційно квітень - це місяць захисту природи. Медична служба школи постійно готує матеріали бесід стосовно збереження здоров'я, випускає медико-санітарні бюлетені.
Мета та завдання
Побудувати навчально-виховний процес таким чином, щоби він не тільки не погіршував фізичний стан учнів, а й укріплював їх сили та можливості.
Скоординувати зусилля учасників навчально-виховного процесу, спрямувати їх на збереження та розвиток здоров'я учнів.
Формувати та розвивати культуру здоров'я серед учасників навчально-виховного процесу, організувати їх життєдіяльність на позиціях здорового способу життя.
На шляху досягнення цього постають такі завдання:
- створення координаційної ради школи з питань упровадження програми «Школа сприяння здоров'ю»;
- здійснення освітньої діяльності фахівцями для педагогічного та батьківського колективів із метою підвищення кваліфікації учасників реалізації програми;
- організація науково-методичного й інформаційного супроводу діяльності;
- сприяння співпраці школи зі службами що займаються питаннями збереження та зміцнення здоров'я;
- розвиток соціальної й особистісної компетентності дитини;
- запобігання виникненню психологічних і соціальних проблем.
Особливості програми
Програма «Школа сприяння здоров'ю» ураховує особливості діяльності освітнього закладу, ступінь завантаженості педагогічних та інших працівників школи. Вона не потребує залучення додаткових коштів для своєї реалізації та може впроваджуватися паралельно з іншою діяльністю школи. Мікроклімат у школі створюють самі учасники навчально-виховного процесу: адміністрація, педагогічні працівники, батьки, медпрацівники, учні тощо. Однією з головних особливостей програми є її доступність. Упровадження програми не потребує особливого навчання працівників школи. Усі вони повинні усвідомлювати значення створення здорового освітнього простору в навчальному закладі для розвитку особистості учня та чітко виконувати свої обов'язки. Реалізація програми не виключає реалізацію інших програм. Позитивним моментом програми є також можливість доповнення її різними виховними заходами.
Принципи та передумови впровадження програми
- Послідовність у діях педагогів, психолога, соціального педагога, батьків, громадськості.
- Системність у профілактичній роботі.
- Природовідповідність - урахування вікових, індивідуальних особливостей дитини.
- Об'єктивність і достовірність інформації, що використовується.
- Єдність поваги та вимогливості до особистості.
- Єдність свободи та відповідальності особистості за свої дії.
- Саморозвиток особистості, формування навичок здорового способу життя.
- Свобода вибору особистості (участь у колективній діяльності, право на власну думку тощо).
Форми та методи роботи
Перевага програми полягає в тому, що не треба відмовлятися від напрацьованих позитивних, дієвих традицій, форм роботи школи, а вона спонукає до наповнення їх новим змістом.
Найефективнішими формами та методами роботи є:
- години спілкування;
- тренінги;
- «круглі столи»;
- спільні з батьками заходи;
- діяльність органів учнівського самоврядування;
- інтелектуальні та розвивальні ігри;
- конференції, диспути, дискусії;
- уроки;
- відеолекторії;
- батьківські збори;
- фестивалі соціальної реклами;
- моніторинг;
- просвітницькі акції;
- колективна творча справа;
Учасники програми
Процес упровадження та реалізації програми проходить за участю всіх учасників навчально-виховного процесу:
- адміністрації;
- учителів;
- учнів;
- класних керівників;
- психолога;
- соціального педагога;
- батьків;
- медичного працівника;
- технічного персоналу;
- бібліотекаря.